Ruoho on vihreämpää jäsenkentillä!

Uutiset

Työkaluja golfyhtiön johtamiseen

kirjoittanut Jukka Rimpiläinen | julkaistu 02.10.2018

Golfkausi on kääntymässä lopuilleen ja sitä myöten yhtiöt tekevät tilinpäätöksiä menneestä toimintavuodesta.
Yhtiökokouksissa valitaan uudet hallitukset hoitamaan yhtiöitä omistajien kannalta parhaalla mahdollisella tavalla. Hallitus luo vision, strategian ja päämäärien saavuttamiseen tarvittavat toimenpiteet ottaen huomioon yhtiön toimintaympäristön ja toimintaolosuhteet. Näiden tehtävien suorittamisessa auttavat johtamisen ja hallinnoinnin työkalut.

Suomem Golfkenttien Yhdistyksen (SGK ry) toiminnan tavoitteena on tuottaa näitä työkaluja golfyhtiöille ja olla siten lisäarvoa golftoimialalle tuottava asiantuntijaorganisaatio.

Tässä lehdessä kerrotaan yhdestä menetelmästä, joka liittyy SGK:n kärkihankkeisiin – Hiilineutraali golfkenttä. Hiilineutraali golfkenttä -hanke lähti liikkeelle reilu vuosi sitten SKG:n ja Meri Teijo Golfin (MTG) toimesta. Yhteistyössä hankittiin Lappeenrannan Teknillisen Yliopiston konsultointipalvelu LCA Consulting Oy:ltä pilottiselvitys Meri Teijon golfkentän hiilijalanjäljestä. MTG kehitti mittausmenetelmästä tuotteen, Hiilineutraali golfkenttä -lisenssin, jolla voidaan tehdä vastaava mittaus millä tahansa golfkentällä.

Hiilineutraali golfkenttä -lisenssi on nyt Suomen Golfkenttien yhdistyksen markkinoima tuote, jonka golfyhtiöt tai -yhteisöt voivat ostaa SGK:lta. Mittauksen, analysoinnin suorittaa Lappeenrannan Teknillisen yliopiston konsulttiyhtiö yhdessä tilaajan kanssa. Tarkoituksena on kehittää ja parantaa golfkentän hiilidioksidipäästöjen mittaamista sekä vähentää niiden määrää muuttamalla toimintatapoja ja päätöksentekoa. Menetelmä on herättänyt jo varsin laajaa mielenkiintoa ja saamme pian faktatietoa usealta suomalaiselta kentältä golfharrastuksen ympäristövaikutuksista. Samalla kun saadaan selville kentän ympäristövaikutukset, tulee analysoinnin tekijöiltä palautteena suositukset siitä, mitä toimenpiteitä pitäisi tehdä, jotta kuormitus vähenisi. Tavoitteena on luonnollisesti ratkaisut, joilla saavutetaan hiilineutraalitaso.

Mittaamisen tuloksena syntyy useita selvityksiä kenttäyhtiön toiminnasta, joihin yhtiön hallitus ja toimiva johto voivat asettaa tavoitteita tilanteen parantamiseksi. Vaikka päätavoite on hiilineutraali golfkenttä, saavutetaan samalla monella toiminta-alueella taloudellisia säästöjä. Hiilineutraali golfkenttä -lisenssin mukainen selvitys tuottaa suuren määrän faktatietoa päätöksenteon pohjaksi – nyt on hyvä aika tilata varsinainen työkalupakki hallitukselle.

Aurinkoisia syksyn pelikierroksia.
Jarmo Turtiainen
SGK ry, puheenjohtaja

> takaisin uutisiin

KOMMENTOI

Otsikko:
Kommentti:
Nimi:

Missä keskustelu?

Mitä tarkoittaa Honour-lehden sivuilla "osallistu keskusteluun osoitteessa: www.sgky.fi"? Missä sellainen keskustelu on?

- kirjoittanut Juha Peltonen | 28.04.2016

Liity postituslistalle

SGK-LAKINEUVONTA
Suomen luontoystävällisin golfkenttä
BirdieTime
Matkailun teemanumero 2-18
Golfkenttien Some-näkyvyys
takaisin ylös